AlbPhilly

Shqiptarët në Philadelphia

 • Trupat Ukrainase kanë sulmuar një bazë ajrore në qytetin lindor të Kramatorskut pranë qytetit të Sllovjanskut e për pasojë raportohet edhe për të plagosur bënë të ditur mediat në Moskë. Trupat Ukrainase kanë nisur kështu sulmet kundër aktivistëve pro ruse të cilët mbajnë të zaptuar disa ndërtesa qeveritare në lindje të vendit. Demonstruesit pro-rusë sfiduan […]

 • Kryeministri dhe më pas ministri i Brendshëm deklaruan të martën se fijet e korrupsionit në radhët e policisë janë shkëputur. Një prej këmbëve, tha kryeministri, ajo që kishte krimi në Ministrinë e Brendshme, u pre. “Kushtet kur fotot me punonjës policie shtyjnë makinën sepse u mbaron karburanti bëhen modë, sepse lufta është e pabarabartë dhe […]

 • Videot e shpërndara online tregojnë rebelët sirianë teksa përdorin ato që duken si raketa kundra-tank të prodhuara nga SHBA-të, bëjnë të ditur ekspertët e armëve, shenja e parë kjo që tregon se armatime amerikane kanë hyrë në luftën civile të këtij vendi. Kjo do të shërbente edhe si një sinjal i ndërkombëtarizimit të mëtejshëm të […]

 • Veç ndërtimit të linjës së gazit, kompania TAP do të financojë edhe për rikonstruksonin apo ndërtimin e rrugëve të reja në zonën ku do të kalojë gazsjellësi. Përmes një njoftimi zyrtar, kompania ka bërë të ditur se do të investojë një fond nga 40 deri në 70 milionë euro për infrastrukturën mbështetëse për zbatimin e […]

Nga Shqipëria

Rama: Premë fijet e krimit në polici

Kryeministri dhe më pas ministri i Brendshëm deklaruan të martën se fijet e korrupsionit në radhët e policisë janë shkëputur. Një prej këmbëve, tha kryeministri, […]

TAP, përmirësim infrastrukturës

Ushtria, replika Kodheli-Basha

Nga Komuniteti

Vetëhelmohet vajza 26 vjeçare e aktorit Todi Llupi

Vetëhelmohet vajza 26 vjeçare e aktorit Todi LlupiVajza e aktorit fierak, Todi Llupi, ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në spitalin e Fierit, pasi kishte […]

Bijte e Shqipes – NJOFTIM

Bijte e Shqipes – Lajmerim

Kulture

Ndahet nga jeta një prej ikonave të humorit, ‘Artist i Popullit’, Skënder Sallaku

Ndahet nga jeta në moshën 79-vjecare një prej ikona të humorit, z Skënder Sallaku. I konsideruar si një prej ikonave të humorit shqiptar, aktor Sallaku […]

Vaçe Zela “kthehet” në shtëpi

Shuhet Vaçja, por kënga jehon…

Aktualitet

Ushtria ukrainase operacion, nis rimarrjen e qyteteve nga rusët

Trupat Ukrainase kanë sulmuar një bazë ajrore në qytetin lindor të Kramatorskut pranë qytetit të Sllovjanskut e për pasojë raportohet edhe për të plagosur bënë […]

Siri, rebelët me anti-tanke amerikane

Turqi, qeveria bllokon edhe YouTube

Sport

Schumi, pneumonia ndërlikon rekuperimin

Gjendja e Michael Schumacher duket se është përkeqësuar në orët e fundit sipas gazetës gjermane ‘Bild’. Pas nisjes së procesit të heqjes së antibiotikëve në […]

F1, Alonso provon Ferrarin e ri

Schumacher, nis procesi i rizgjimit

Teknologji

NASA zbulon 715 planete të reja

Galaktika jonë duket se ka një “fqinjësi” edhe më të madhe. NASA, gjatë së mërkurës, bëri të ditur se ka zbuluar 715 planete të reja, […]

Galaxy S5 së shpejti në treg

Google sfidon iPad, në sulm me Nexus 7

Latest Articles

Një aktivitet në kuader të pesëvjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO ka qenë të mërkurën arenë e debatit të fortë politik dhe replikave mes qeverisë dhe opozitës. Duke folur e para në këtë aktivitet, ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli ka vlerësuar rolin e Forcave të Armatosura shqiptare, të cilat janë kthyer në urën e sigurtë që lidhin Shqipërinë me NATO-n. Por ministrja Kodheli iu përgjigj hapur sulmeve të fundit […]

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në mbledhjen e grupit parlamentar i është referuar mesazhit telefonik të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, duke hedhur poshtë hipotezat se e ka siguruar atë përmes përgjimeve. Përgjimet, tha Basha, nuk bëjnë pjesë në strategjinë e PD. “Opozita nuk e ka siguruar mesazhin përmes përgjimeve. Opozita nuk përgjon dhe as do të përgjojë njeri, sepse përgjimi është i përjashtuar parimisht. Por mesazhi që Rama […]

Vetëhelmohet vajza 26 vjeçare e aktorit Todi LlupiVajza e aktorit fierak, Todi Llupi, ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në spitalin e Fierit, pasi kishte pirë një mbidozë ilaçesh. Mendohet se Dafina Llupi, 26 vjeç ka konsumuar një mbidoze ilaçesh antidepresive. Ajo u dërgua me urgjencë në spital mbrëmë në orët e vona, por fatkeqësisht me gjithë ndërhyrjen e mjekëve nuk mbijetoi dot. Drejtoresha e spitalit të Fierit ka thënë […]

Autoritetet në Turqi kanë bllokuar aksesin në faqen e internetit YouTube, një ditë pasi gjykata urdhëroi zhbllokimin e rrjetit social Twitter, që u mbyll me urdhër të kryeministrit. Autoriteti kombëtar i telekomunikimit, TIB, deklaroi se kishte marrë një masë administrative ndaj kësaj faqeje në Turqi, raporton agjencia e lajmeve “Reuters”. Më herët, një material audio që aludohet se përmbante bisedat e zyrtarëve turq që diskutonin për Sirinë u transmetua në […]

Ish-kryeministrja ukrainase Yulia Tymoshenko ka deklaruar se planifikon të kandidojë për postin e presidentes së Ukrainës në zgjedhjet e majit. Tymoshenko deklaroi se do të jetë “një kandidate për Ukrainën e bashkuar”. Ajo u tha gazetarëve se kishte fituar të drejtën për të qenë një kandidate, me pikën kryesore të saj luftën kundër korrupsionit. Zonja Tymoshenko u lirua nga burgu në muajin shkurt, pas protestave që rrëzuan presidentin Viktor Yanukovych, […]

Nga podiumi i Kuvendit, Kryeministri Edi Rama deklaroi se reforma territoriale duhet dhe të miratohet brenda këtij sesioni parlamentar. Ne koment te pergjigjes negative të kreut të opozitës, Lulzim Basha për takim mbi ftesën që iu drejtua prej tij për këtë reformë, Kryeministri numëroi të gjitha arsyet përse reforma është emergjente, pasi ka dalë nga kontrolli, tha ai, menaxhimi i territorit te copezuar ne 390 njesi. “Reforma ka impakt të […]

 • AlbPhilly ne rrjetet sociale

  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
 • AlbPhilly Productions

  PO Box 3631
  Philadelphia PA 19125